Marczinek-Gordon Ágnes
Szeretem a jó történeteket, legendákat, a láthatatlan, mégis velünk élő múltat. Szeretem meghallgatni és elmesélni őket.
Több mint 20 éve vagyok idegenvezető, bejártam Európát, megismertem rengeteg várost. 7 éve Győrbe költöztünk, és természetesen elkezdtem felfedezni választott otthonom. A mai napig lenyűgöz a város történelmi-művészeti gazdagsága, az egymásra rakódott rétegek felfedezése.
Győri sétáink során ezt a „rácsodálkozás-élményt” szeretném tovább adni, hisz ugyan Győr önmagában is rengeteg élményt ad, a folyóival, gyönyörű épületeivel, hangulatos utcáival, de igazán az ezek mögött megbúvó történetek teszik a várost a sajátunkká.
A zsidó múlt és emlékek mindig közel álltak hozzám. Győrben ennek a múltnak eredek a nyomába. Tartson Ön is velem!
Látható és láthatatlan emlékek nyomában
Séta Győr zsidó múltjában és jelenében, Szigetben és Újvárosban
Hazánk területén már az ókortól találhatunk zsidó emlékeket, de még a XIX. század elején is inkább falusias környezetben, külön adó ellenében, megtűrten éltek. A kor felvilágosult törvényei egybe estek az iparosodás kezdetével, és ez hatalmas lehetőséget teremtett az izraelita közösségek, vállalkozók számára.
Győrben már a középkorban megjelent a zsidóság, de a XVIII. században telepedhetek le ténylegesen, igaz, ekkor még csak a város falain kívül. Hogy mi volt ennek az oka, majd később hogyan járultak hozzá az országos hírű győri ipar kialakulásához, olyan kérdések, amelyeket – sok egyéb mellett – szeretnék ezen a múltfaggató sétán megválaszolni. A történetek mellett szükség lesz a képzelőerőnkre is, hiszen sajnos, kevés kézzelfogható emlék, épület maradt meg a II. világháború borzalmai után.
Sétánkat a Bécsi-kapu téren kezdjük, átsétálunk Újvárosba, ahol meglátogatjuk a Zsinagógát, megismerjük építésének történetét, sorsát. Innen folytatjuk utunkat az izraelita temető felé, útba ejtve több fontos helyszínt az egykori győri zsidóság kulturális és gazdasági életéből. Ugyan sok minden elpusztult, de a korabeli fényképek és történetek velünk élnek.
A temetőben megismerkedünk a zsidó temetkezési szokásokkal, jelképekkel, és az Auschwitzba hurcolt tömegek emlékművénél megemlékezünk a II. világháború borzalmairól is.
Indulás: Bécsi kapu tér
A séta vége: Az új uszodánál
A séta hossza:2-2,5 km
A séta időtartama: 2h
A séta időpontja: 2020.09.06. 10:00 óra
A séta díja 3.500,- Ft, diákoknak, nyugdíjasoknak 2.500,- Ft, az esetleges belépőket nem tartalmazza.
Győrcard használóknak kedvezmény
További idegenvezetőink
Szabó Katalin
Gyerekkoromban a Belváros utcáin szaladgálva, ugrálva szívtam magamba a város egyedülálló hangulatát, itt merültem el először a turizmus rejtelmeiben is. Éljük át együtt a város történeteit, legendáit! Tartson velem egy izgalmas agytekergető városfelfedező sétán!
Horváth F. Ágnes
Számomra Győr Magyarország legszebb városa. Tartson velem, sétáljunk együtt ebben a csodákkal teli városban. Tekintsük meg együtt Győr szakrális kincseit!
Egyéni programot keres?
Idegenvezetőink szívesen összeállítanak egyéni igényekre, csapatépítésre, csoportos városnézésre, vagy adott témában egyedi programokat.